Aicina skolēnus izveidot plakātus pret pasīvo smēķēšanu

Kampaņas pret pasīvo smēķēšanu “Izvairies no smēķētāja!” ietvaros 5.-12.klašu skolēni ar savu klasi līdz š.g. 1.novembrim tiek aicināti piedalīties konkursā “Uzmanību – bērns! Nesmēķē tuvāk par 10 metriem!” un izveidot plakātus, kas mudinātu pieaugušos nesmēķēt bērnu klātbūtnē.

Konkursa mērķis ir aktualizēt pasīvās smēķēšanas kaitīgumu, aicināt bērnus nekļūt par pasīvās smēķēšanas upuriem un apzināties savas tiesības uz no tabakas dūmiem brīvu vidi. Labāko plakātu maketu autoriem paredzētas balvas – vienas klases brauciens uz kino un grupas “Astro’n’out” akustiskais koncerts divās skolās. Plašāka informācija par pasīvo smēķēšanu un plakātu konkursu skolēniem: http://pasivasmekesana.lv/plakatu-konkurss/ .

Kampaņas “Izvairies no smēķētāja!” atbalstītāja, grupas “Astro’n’out” soliste Māra Upmane – Holšteine uzsver: “Katram ir tiesības izvēlēties, kā izturēties pret savu ķermeni un cik ļoti par to rūpēties, taču pasīvā smēķēšana šādu iespēju atņem. Domāju, smēķētāji nav apzināti vienaldzīgi, viņi vienkārši bieži vien nenojauš, kā viņu dūmi ietekmē apkārtējos. Stāstot par šīm lietām citiem un arī paši sekojot līdzi tam, kādā vidē uzturamies, mēs varam ietekmēt savu un savu tuvo veselību un būt vinnētāji nākotnē. Tie, kas skolā bija stilīgie, jo smēķēja, pēc padsmit gadiem izrādās apgrieztā lomā, jo šodien starp maniem draugiem tieši rūpēties par savu ķermeni, sportot un zināt, kā kas ietekmē tavu veselību, ir daudz stilīgāk. Arī mums grupā neviens nesmēķē! Un man kā dziedātājai tas ir īpaši patīkami, jo dūmi nekādi nepalīdz skanīgam, brīvam vokālam.”

Aicinājums piedalīties plakātu konkursā ir izsūtīts visām skolām Latvijā. Kampaņas drukātos plakātus, ko izvietot skolās ir iespējams saņemt Rīgā t/c Galleria Riga mākslas PopUp galerijā, kas atrodas 6.stāvā, darba laiks – katru dienu no 12:00 līdz 19:00.

Fakti par pasīvo smēķēšanu

Pasīvā smēķēšana ir aktuāla problēma visā pasaulē, un tai visbiežāk ir pakļauti tieši bērni, it īpaši, ja smēķētāji ir viņu vecāki. Pētījumi liecina, ka Latvijā teju katrs otrais skolēns savās mājās ir spiests elpot cigarešu dūmus. Bērni ir jutīgāki pret cigarešu dūmiem, jo elpo biežāk nekā pieaugušie un viņu plaušas vēl tikai attīstās un ir daudz neaizsargātākas pret kaitīgām vielām. Pasīvā smēķēšana bērniem var izraisīt nopietnus veselības traucējumus un pat nāvi – Pasaules Veselības organizācijas (PVO) eksperti ir konstatējuši, ka tās dēļ katru gadu pasaulē mirst apmēram 165 tūkstoši bērnu. Tāpēc ir ļoti svarīgi pasargāt bērnus no uzturēšanās piesmēķētā vidē, kā arī aicināt smēķētājus apzināties savas darbības postošās sekas.

  • Pasīvā smēķēšana ir smēķētāja izelpoto tabakas izstrādājumu degšanas dūmu vai aizdedzinātas cigaretes, cigāra, pīpes dūmu ieelpošana.
  • Cigarešu dūmi satur vairāk nekā 4000 ķīmisku vielu (tostarp nikotīnu, amonjaku, etiķskābi, arsēnu, metānu, kadmiju, toluolu utt.), no kurām 250 ir kaitīgas, bet vairāk kā 50 vielas izraisa vēzi.
  • Vienas izsmēķētas cigaretes dūmi telpā var saglabāties stundām ilgi pat pie atvērta loga, kaitīgās vielas no dūmiem paliek apģērbā, mēbelēs, paklājos, aizkaros. Pat vislabākā ventilācija un filtri nevar droši un pilnīgi attīrīt gaisu telpā, kurā tiek smēķēts.
  • Pēc smēķēšanas 3-8 minūtes smēķētājs izelpo kaitīgās vielas, kas var kaitēt jebkuram, kurš atrodas ar smēķētāju vienā telpā.
  • Pētījumi rāda, ka, pakļaujot bērnu cigarešu dūmu iedarbībai mājās, viena gada laikā viņš uzņem tik lielu nikotīna devu, kas būtu pielīdzināma 60-150 izsmēķētām cigaretēm.
  • Tabakas dūmi īpaši bīstami ir grūtniecības laikā, jo pasīvā smēķēšana palielina dažādu veselības risku varbūtību bērnam, ieskaitot gan iedzimtas patoloģijas un samazinātu svaru, gan zīdaiņu pēkšņās nāves sindromu. 2013.gadā veiktais Slimību profilakses un kontroles centra pētījums rāda, ka katra desmitā sieviete Latvijā bija pakļauta pasīvajai smēķēšanai mājās ik dienas.
  • Pasīvā smēķēšana bērniem izraisa dažādas saslimšanas – bronhītu un citas elpceļu infekcijas, astmas pastiprināšanos, ausu infekcijas, vēzi, dzirdes un atmiņas pasliktināšanos, grūtības koncentrēties un mācīties.
  • Pēc PVO datiem, pasīvā smēķēšana izraisa apmēram 600 tūkstošus nāves gadījumu gadā, kas ir apmēram viens procents no visiem nāves gadījumiem pasaulē. Katru gadu no pasīvās smēķēšanas radītajām sekām Eiropas Savienībā mirst aptuveni 80 000 cilvēku, kuri, iespējams, nekad paši nav smēķējuši.
  • Ir pierādīts, ka pasīvajai smēķēšanai pakļautiem bērniem ir trīs reizes lielāks risks pašiem vēlāk kļūt par smēķētājiem.

Jāatceras, ka ikvienam, it sevišķi bērniem un jauniešiem, ir tiesības uzturēties vidē, kas ir brīva no tabakas dūmiem. Latvijas likumdošana aizsargā bērnus pret pasīvo smēķēšanu – Bērnu tiesību aizsardzības likumā bērnu pakļaušana kaitīgu faktoru, tostarp cigarešu dūmu iedarbībai tiek uzskatīta par fizisku vardarbību, savukārt likums “Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu” paredz, ka nedrīkst smēķēt citu personu klātbūtnē, ja kādam no apkārtējiem pret to ir iebildumi.

Kampaņu pret pasīvo smēķēšanu jau otro gadu rīko Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs. 2014.gadā tika īstenota sabiedrības izglītošanas kampaņa “Ja smēķē TU – smēķē Tavs bērns!”, 2015.gadā laika posmā no septembra līdz decembrim tiks īstenota kampaņa “Izvairies no smēķētāja!”.

Plašāka informācija par kampaņu “Izvairies no smēķētāja!” un pasīvo smēķēšanu: www.pasivasmekesana.lv, www.facebook.com/pasivasmekesana

Ilze Arāja
Komunikācijas nodaļas vadītāja, Slimību profilakses un kontroles centrs
tālr. 67387667;29487552; prese@spkc.gov.lv